RAY-BAN

Ray-Ban

Nazwa Ray-Ban pochodzi od angielskich słów Ray (promień) i Ban (zakaz). Istnienie tej wyjątkowej, amerykańskiej marki zawdzięczamy lotnictwu. Prekursorem marki jest najbardziej rozpoznawalny model okularów przeciwsłonecznych, Aviator (czyli lotnik). Powód powstania tego niezwykłego modelu był prozaiczny, choć cała historia Ray-Ban jest już zupełnie niezwykła. W 1929 roku na prośbę armii amerykańskiej firma Bausch&Lomb stworzyła okulary dla pilotów, które zapobiegną oślepieniom promieniami słońca, a tym samym okulary eliminujące bóle głowy w trakcie pilotażu. Firma podjęła się tego wyzwania i zaprojektowała specjalny model okularów z zielonymi soczewkami Anti Glare. Model ten ma klasyczny kształt i dziś nazywa się Aviator. Do masowej sprzedaży okulary trafiły w 1936 roku. Rok później zarejestrowana została nazwa firmy Ray-Ban.

W 1952 roku pojawił się nowy, bodaj najbardziej kultowy model Ray-Ban: Wayfarer. Okulary te mają prostą konstrukcję, są bardzo trwałe i wygodne w noszeniu. Model ten, jak żaden inny, zwrócił uwagę przemysłu filmowego. Został on wykorzystany w słynnym filmie „Śniadanie u Tiffaniego” z piękną Audrey Hepburn w roli głównej. Główni bohaterowie filmu „Blues Brothers”, a także Tom Cruise w filmie „Top Gun” występowali w okularach marki Ray-Ban.

Do dnia dzisiejszego marka Ray-Ban jest niezaprzeczalnym liderem i potentatem na rynku okularów przeciwsłonecznych, a także ma w swojej ofercie szereg udanych opraw do szkieł korekcyjnych.