JZO

Jeleniogórskie Zakłady Optyczne (JZO)

Jeleniogórskie Zakłady Optyczne (JZO) są firmą o wieloletniej tradycji. Firma istnieje od 1945 r. W ciągu tych lat przedsiębiorstwo ulegało wielu przekształceniom. Dzisiaj to nowoczesne laboratorium o zupełnie innym asortymencie niż w chwili powstania.
W 1994 r. wprowadzono do produkcji bezbarwne soczewki organiczne z materiału CR 39, a od 1995 r. zaoferowano je jako barwione – początkowo na określone modele, później również z możliwością barwienia na kolor żądany przez klienta. Od tego roku firma działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
W roku 1996 do oferty spółki weszły mineralne soczewki progresywne. Od tej chwili JZO systematycznie modyfikowało i rozszerzało ten rodzaj asortymentu, proponując zawsze najnowocześniejszy typ konstrukcji tych soczewek.
Ważną ofertą handlową firmy były soczewki okularowe uszlachetnianie wielowarstwowymi powłokami antyrefleksyjnymi. Jednowarstwowe powłoki nanoszono na soczewki okularowe już w roku 1990 r., natomiast w 1997 r. uroczyście otwarto nowoczesny kompleks uszlachetniania soczewek okularowych, obejmujący głównie pracownię próżniowego nanoszenia powłok antyrefleksyjnych, pracownię utwardzania soczewek organicznych oraz pracownię barwienia chemicznego soczewek organicznych. Kompleks wyposażono w nowoczesny zespół wentylacyjno– klimatyzacyjny, zapewniający odpowiednie wymagania dotyczące czystości powietrza, temperatury i wilgotności.
W 2008 roku wprowadzono technologię cyfrowej obróbki soczewek okularowych, zwanej również free form, gdzie procesami związanymi z wykonaniem soczewek steruje specjalny komputerowy program obliczeniowy. Technologię tę wprowadzono na bazie licencji francuskiej firmy BBGR, łącząc w ten sposób francuską technologię z polską jakością wykonania soczewek.
W 2009 r. w celu wzmocnienia pozycji JZO – jako najnowocześniejszej na terenie Polski firmy, oferującej soczewki okularowe, spełniające indywidualne oczekiwania użytkowników – zdecydowano się na integrację z wieloletnim partnerem strategicznym, francuską firmą BBGR z siedzibą w Paryżu. Współpraca ta pozwoliła stać się spółce ważnym producentem na polskim rynku branży optycznej, wprowadzającym nowoczesne produkty i technologie.